04. 07. 2024 | VšeVystavěl a LeccosOmrkl, naši dva kluci Marťa (8+ roku) a Páááťa (5+ roku), vtrhli do středověké vesnice jako osvoboditelé. Všechno si chtěli vyzkoušet a osahat. O to bylo dobře!
Ve vísce Ostrá nedaleko Lysé nad Labem, se nachází středověká vesnice. Je to vyhledávaná zábavná atrakce, kde člověk nejen shlédne, jak se žilo v dobách středověku, kdy všechno bylo dřevěné, ukované ze železa a všude plápolal nějaký ohýnek, ale také si může řadu dávných řemesel vyzkoušet!
Asi nejjednodušší a nejpoutavější atrakcí ve středověké vesnici bylo rýžování zlata. Člověk hnán vidinou přeukrutného zisku dokázal kroužit vodou a pískem v široké míse hodiny. Musím říci, že když se pak na dně mísy zalesklo pár kousku čehosi, co připomínalo zlato, člověk zavýskl!
Marťa s Páááťou se do řemesel nikdy dlouho pobízet nenechali. Páááťa se zajímal o věci silácké a většinou ty, se kterými nehne. Hned se hrnul do kovárny. Ani nečekal, až na něj přijde řada, popadl nejbližší kladivo a začal s ním mydlit do kovadliny. Ťuk-ťuk! Překvapenému kováři div nevypadly oči z důlků. Ale nelenil, nažhavil želízko a postupně ho podstrkoval pod Páááťovo zběsilé kladivo a společně tak ukovali malou podkovičku. Moc pěkné!
Marťa mimo jiné zasedl k hrnčířskému kruhu. Paní babička, která řemeslu učila, se pohybovala pomalu, úsporně, ale plynule. Jak se zdálo, že si ničeho nevšímá, opak byl pravdou. Můj tip, že je to ostřílená kantorka, byl správný! A byla to velmi zkušená kantorka. Trpělivě a vytrvale působila na dětské hrnčíře a nenásilnou a poučnou formou formovala nejen ratolest rodičů, ale i vyráběný hrnek. Úžasné!
V areálu středověké vesnice v Ostré je překrásná zahrada. Vzrostlé keře ji rozdělují na několik částí jako velké silné stěny. Někde jsou sešikovány záhonky nejrůznějších bylin jako levandule, máta, meduňka a další. Jinde se například k nebi tyčí ze železa ukovaná rozhledna. Přátelé, celé ze železa to bylo! Zahrady ve středověké vesničce ne nadarmo lákají k odpočinku. Jsou fakt hezké.
Na oběd jsme skočili do středověké krčmy, co byla ve středověké vesnici. Vařili výtečně! Platilo se, světe div se, groši! To je platidlo v podobě mince, které si je třeba zakoupit u vstupu do středověké vesnice. Tímto platidlem se platí všude. Za jídlo i pití, i za lekci nějakého řemesla. Parádní! Akorát je třeba dávat pozor, abyste, když stojíte půlhodinovou řadu na oběd, nakonec měli těch mincí na jídlo dostatek.
Do středověké vesnice v Ostré u Lysé nad Labem nás vzal Marťa. Nedávno zde byli se školou na výletě, a tak se nám stal průvodcem. A Marťa byl velmi dobrým průvodcem. Když zrovna někde nedřepěl u nějakého řemesla a nevyráběl, vždy nás velmi dobře vedl vesincí dál, aby zase někde zasedl k nějakému řemeslu. Tak se nám z obou našich zvídavých kluků na chvíli stali opravdoví řemeslníci!